Tesla ANP 201 "SONET"

Technický list

Model                         Tesla ANP 201 "SONET"

Výrobce                     Tesla Pardubice, n. p.

Rok                             1958-59

Specifikace                stolní monofonní půlstopý magnetofon, průměr cívek do 127 mm, rychlost posuvu pásku 9,53 mm/sec, vstupy pro záznam: mikrofon, gramofon-rádio

Osazení                      EF86 - ECC83 - EL84 - EM81 - EZ80

Napájení                     střídavá síť o napětích 110 – 120 – 150 – 200 - 220 - 240 V

Reproduktor             dynamický s permanentním magnetem, oválný, 120 x 160 mm

Výstup                        5 Ohm pro paralelní externí reproduktor

Skříň, materiál            přenosný kufřík z dřevěné překližky, vnější úprava potah šedým "knihařským plátnem", horní odnímatelný a dolní pevný kryt výlisky z duralového plechu, povrchová úprava lakováním "kladívkovým" lakem - šedý odstín. Boční mřížky kufříku zlatě eloxovaný dural.

Rozměry (švh)           348 x 185 x 287 mm

Zdroj údajů                  J. Bozděch: Magnetofony I. díl, str. 157, také E. Erb: Sonet

Popis přístroje              magnetofon získán do sbírky v roce 1999 z vyřazovaných DKP bývalého střediska údržby školních pomůcek. Nálezový stav: povrch silně zaprášený, potah dřevěných lubů kufříku místy poškozený. Na svrchním panelu je poškozený štítek pod knoflíkem tónové clony, pod knoflíkem hlasitosti štítek chybí. Motorek se nerozběhl, bylo nutné ho rozebrat, vyčistit třecí ložiska a znovu namazat, totéž setrvačník. Po opravě pohonné části se projevilo "dupání" kvůli nerovnosti gumového obložení setrvačníku - vypínací mechanismus byl dlouhodobě ponechán v poloze "zapnuto". Postupným broušením oběžné plochy setrvačníku se hlučnost poněkud snížila. Opravena závada v napájecí části - výměna filtračního odporu R40.

K dnešnímu datu:   Váznul pohyb navíjecího kotouče kvůli zatuhlému oleji v ložisku spodního talíře třecí spojky - spravilo to pár kapek petrojeje a dvě kapky motorového oleje 10W40. Poté elektronicky i mechanicky opět plně provozuschopný.

Poslední dva obrázky v galerii jsou schémata staršího a novějšího zapojení magnetofonu Sonet - převzato z brožury "Technický popis, návod k údržbě a opravě magnetofonu Tesla ANP 201", vydalo dokumentační a propagační středisko Tesla Pardubice, n. p., 1959.