Tesla ANP 210 "SONET DUO"

Technický list

Model                         Tesla ANP 201 "SONET DUO"

Výrobce                     Tesla Pardubice, n. p.

Rok                             1959-1965

Specifikace                stolní monofonní půlstopý magnetofon, průměr cívek do 127 mm, rychlost posuvu pásku 9,53 nebo 4,76 cm/sec, vstupy pro záznam: mikrofon, gramofon, rádio

Osazení                      EF86 - ECC83 - ECL82 - EM81 - EZ80

Napájení                     střídavá síť o napětích 110 – 120 – 150 – 200 - 220 - 240 V

Reproduktor             dynamický s permanentním magnetem, oválný, 120 x 160 mm

Výstup                        5 Ohm pro paralelní externí reproduktor. sluchátka

Skříň, materiál            přenosný kufřík z dřevěné překližky, vnější úprava potah zeleným "knihařským plátnem" , horní odnímatelný a dolní pevný kryt výlisky z duralového plechu, povrchová úprava lakováním "kladívkovým" lakem - zelený odstín. Boční mřížky kufříku - zlatě eloxovaný dural. Trojmístné počítadlo závitů navíjecí cívky pásku.

Rozměry (švh)           348 x 185 x 287 mm

Zdroj údajů                  J. Bozděch: Magnetofony I. díl, str. 160, také čas. Sdělovací technika č. 2/1962, str. 78, ovšem také E. Erb: Sonet Duo Zajímavou referenci o Sonetu Duo najde zájemce na stránce oldradio, zvláště povšimnutíhodná je zmínka o komické novinářské pitomosti

Popis přístroje              magnetofon získán do sbírky v roce 1984 za protihodnotu 5 piv od kamaráda z obce Dolní Stropnice. Nálezový stav: horní duralové víko maličko promáčknuto, jinak kompletní, mechanika v dobrém stavu, ale musely se seřídit brzdy, elektronika vyžadovala opravu a nastavení kolmosti štěrbiny kombinované hlavy - kdoví kdo všechno v tom předtím hrabal šroubovákem. V horním panelu v prostoru mezi cívkami je dotvořena nepůvodní červená kontrolka, žárovka pod panelem současně osvětluje počítadlo závitů navíjecí cívky. No, zas tak zbytečná a drastická úprava to není, byť je tím porušena originalita.

K dnešnímu datu:  po zapnutí se ochotně rozběhnul na obě rychlosti, mazací místa opatřena pár kapkami motorového oleje 10W40. Elektronicky i mechanicky plně provozuschopný.

Pozdější provedení kufříku mají plastová víka a plastové boční mřížky v několika verzích pastelových zbarvení.