Philips 836A

Technický list

Model                         836A

Výrobce                      Philips Eindhoven, Netherlands

Rok                             1934-35

Zapojení, rozsahy       4+1 elektronkový dvouobvodový přímozesilující přijímač pro AM rozsahy DV a SV s anodovou detekcí. Nemá VF zpětnou vazbu - tzv. superinductance.

Osazení:                     E455-E452T-E499-E443H-506

Napájení                     střídavá síť, napětí 110-127-145-200-220-245 V

Reproduktor               dynamický s permanentním magnetem, Ø 170 mm

Skříň, materiál            dřevěná dýhovaná s povrchovou úpravou šelakem, v průčelí před reproduktorem jednoduchá mřížka, pod ní rámeček stupnice

Rozměry (švh)           343 x 365 x 215 mm

Zdroj údajů                 Servisní návod od Mir. Berana je na stránkách HRČS: SN9 Philips 834A, 836A (RJ7)   Dále E. Erb: 836A

Nálezový stav přijímače: Přijímač byl elektricky v provozu, na původním šelaku skříňky byla štětcem nanesena další vrstva čirého laku neznámého druhu. V laku  drobné oděrky. Brokát nebyl původní, při renovaci jsem jej ale vyměnil za textilii, která se podle mého názoru lépe hodila k designu přijímače. Vevnitř skříňky byly stopy po plísních.

Nálezový stav je na obr. 4 až 8. Fotky poněkud "vylepšují" realitu stavu povrchu skříně, ve skutečnosti byl svrchní lak napaplán štětcem dosti nevzhledně. Po vyčištění šasi bylo na řadě odstranění nepůvodního nátěru skříňky. Opět se osvědčila metoda vlhčení lakové vrstvy lihem a seškrábání navrhčené vrstvy ostrou cidlinou. Toto stadium ukazují obrázky 9 až 11. Hadřík navhlčený lihem je nutno přikrýt igelitovou fólií, tím se jednak zabrání vypařování lihu, jednak je vlhčení starého laku intenzívnější.

Po sejmutí staré vrstvy laku je povrch dýhy následkem předchozího lihového vlhčení změklý a před broušením dýhy se musí den nebo dva vysoušet. Následovalo broušení povrchu skříňky brusným papírem o zrnitosti 400. Pak přišel na řadu šelak.

V přijímači bylo nutno vyčistit kontakty vlnového přepínače a naolejovat pohyblivé části mechaniky ladění a volby rozsahů. Před vestavěním šasi do skříňky jsem na montážní desku reproduktoru nalepil novou krycí textilii a připevnil reproduktor. Závěrečné úkony renovace jsou na obrázcích č. 12 až 17.

Přijímač byl v roce 2013 jako plně funkční umístěn ve sdruženém depozitu.