Philips 940A

Technický list

Model                          940A

Výrobce                      Philips, Eindhoven, Netherlands

Rok                             1935

Zapojení, rozsahy       2+1 elektronkový jednoobvodový přijímač ze zpětnou vazbou řízenou induktivně, pro příjem AM signálů v pásmech SV a DV.

Osazení                       E446 - E443H - 506

Napájení                     střídavá síť, napětí 110 až 250 V

Reproduktor               kruhový dynamický s permanentním magnetem Ø 160 mm

Skříň, materiál            bakelitová, tmavý odstnín bez další povrchové úpravy

Rozměry (švh)           315 x 245 x 175 mm

Zdroj údajů                M. Baudyš - schéma zde v galerii, dále Servisní návod od M. Berana zde: SN944A  a moje poznámky z renovace přijímače zde: 944A_ren

Stav přístroje         Nálezový stav - Přijímač byl značně znečištěn, častá povrchová koroze, stopy po útulcích nějakého hmyzu. Původní brokát byl na vnitřních okrajích sežrán od molů a potřeboval také trochu vyčistit. U tohoto typu je brokát okrajem nalepený na rámek skříňky. Vyjmout ho, tj. odlepit sežrané okraje od vnitřního rámku skříně šlo dobře, ale když jsem látku namočil do prací lázně, polil mne studený pot: látka se ve vodě téměř rozplynula.... Naštěstí se okraje při praní příliš neroztřepily, takže po opatrném vyjmuzí z prací lázně, vysušení a vyžehlení bylo možné bez potíží brokát nalepit  zpátky.

První zásah do elektrické části byla výměna mokrých filtračních elektrolytů v síťovém zdroji, pak výměna vazebního kondenzátoru (10 k) na g1 koncové E443H. Původní katodový elyt v obvodu předpětí koncové lampy jsem tam ponechal protože byl sice bez kapacity ale neměl svod, jen jsem ho přemostil funkčním ellytem.
Protože zapojení tohoto přijímače je totožné se zapojením přijímače Philips 944A vyráběném v Hloubětíně, není nutné uvádět další detaily, zapojení je jednoduché a ani začátečníkovi nedělá oprava elektrické části větší potíže. Rozdíl je pouze v mechanice pohonu otočného anténního zkracovacího kondenzátoru: u typu 940A je bez třecího převodu. Druhý rozdíl je v upevnění reproduktoru: zatímco u Ph 944A je reprodutor upevněn na čení desce dřevěné skříně, zde je reproduktoru upevněn na dvojté konzole přišroubované k šasi. Jediné, čím se tento přijímač holandské výroby na první pohled liší od svého československého bratříčka, je jeho bakelitová skříňka se zajímavým designem.
Po opravě fungoval přijímač na všech rozsazích velmi dobře. Několik fotek připomene jak to celé probíhalo...

Přijímač byl získán do sbírky v roce 2009 a ze sbírky vyřazen v roce 2010. Ve stejné bakelitové skříňce byl vyráběn také ve Velké Británii. Holandský výrobek má na typovém štítku text "PHILIPS IMPORTÉ DE HOLLANDE" (viz obr. 4), verze anglická nemá označení země původu.

Přijímač je nyní umístěn ve sdruženém depozitu.