Waldorp "INSULINDE"

Technický list

Model                         INSULINDE (lic. Philips)

Výrobce                     Waldorp, N.V. Ned. Instrumentenfabriek, Den Haag, Netherlands

Rok                             1941-42

Zapojení, rozsahy       3+2 elektronkový sedmiobvodový superhet pro AM rozsahy DV, SV a KV, MF=128 kHz.

Osazení:                     ECH3, EF9, EBL1, EM4, AZ1

Napájení                     střídavá síť, napětí 110-125-145-200-220-245V

Reproduktor               Dynamický s permanentním magnetem, kruhový tvar, průměr 200 mm.

Skříň, materiál           dřrevěná dýhovaná, v průčelí před reproduktorem vertikální skleněné lišty prosvětlené shora, na lištách jsou vyleptána dekorativní vyobrazení na téma "moře", nad stupnicí příklop s mapou světa a časovými pásmy.

Rozměry (švh)           650 x 395 x 320 mm (s uzavřreným příklopem stupnice)

Zdroj údajů                E: Erb: Insulinde

Schema, pozice součástek a spojů je zde: INSche1

INSche2  INSdraty  INScivka  INSchassis

Poznámka k zapojení přístroje: Schéma je totožné se zapojením přijímačů Philips 480A+616A, Aristona H90A a Rektra RA90, W. Insulinde má jinou konstrukci šasi, viz fotky z průběhu renovace.

Stav přijímače: První fotky v galerii ukazují stav přijímače po renovaci. Následují fotky nálezového stavu a jednotlivých kroků renovace. Zcela jistě stojí za povšimnutí nálezový stav součástek na šasi a pod ním - vodiče kolem síťového trafa a leckde jinde na šasi měly opadanou izolaci a pod šasi se vynořila novalová bastl objímka a v ní ruská elektronka. V tomto zapojení nemohl hrát ani přijímač ani dobastlený přidavek. Potenciometr vlevo od novalové objímky měl být zapojen asi jako regulátor hlasitosti, ale podrobněji jsem v těchto drátech nebádal, protože mi připadlo produktivnější všechno nepůvodní vyházet a zapojit podle schématu a rozkreslení součástek pod šasi. Při té příležitosti byly vyměněny všechny philipsdráty s rozpadlou izolací, přesněji řečeno - většina. Na šasi scházela tlumivka zapojená v obvodu NF zpětné vazby, náhradní mi poskytl ochotný kolega z klubu. Jistě není nutné zdůrazňovat, že jsem vyměnil všechny svitkové kondenzátory včetně těch v obvodu AVC, což u přijímačů tohoto stáří je vždy nezbytnost. Katalog "Radio-Vademecum" T. A. Stalemana uvádí jako magické oko typ EM4, v tomto přijímači byla EM11 a podle nevzhledného pájení vodičů do oček objímky je jisté, že magikoko bylo "přesoklováno".

Po zapojení přijímače podle schématu sice přijímač ožil, ale nebylo možné doladit MF propusti. Příčinou byl rozpadlý dolaďovací trimr ve druhé MF propusti, naštěstí mi ochotný kolega poslal s náhradní NF tlumivkou i obě MF propusti pro mezifrekvenci 128 kHz, takže bylo možné provést výměnu. Přijímač jsme vysokofrekvenčně vyladili u kolegy J. Hájka v jeho rokycanské dílně, která je vybavena pomocným vysílačem, což zase v mojí dílně není. Po sladění MF propustí a nastavení souběhu vstupu s oscilátorem se přijímač projevil jako každý přijímač této elektrické konstrukce: velmi citlivý a selektivní, vzhledem k dosti velké skříňce s přijatelnou reprodukcí. Jen bylo třeba přehodit vývody sekundárního vinutí výstupáčku pro NF zpětnou vazbu, aby byla účinná.

Skříňka: všechno bylo rozebráno, vyčištěn původní a velmi zachovalý brokát, opatrně vyčištěna stupnice a také obě vertikální lišty s vyleptanými obrázky. Holé skříňce vrátila lesk řídká politura. Jakmile bylo možné na skříňku s upraveným povrchem "sáhnout", dal jsem se do zpětné montáže. Popravdě řečeno, pokud bych si nepořídil fotky vedení lanka ladění i přepínače vlnových rozsahů, byla by montáž po téměř dvaceti týdnech od demontáže svízelnější. Některé detaily převodů jsou zde v galerii, tu a tam jsem si vypomohl "chirurgickým" nářadím.

Úzké šásko se v rozměrné skříňce skoro ztrácí, a tak aby se prostor využil, přidali na hřídelku ladicího knoflíku těžký setrvačník a ladicí převod je s ukazatelem propojen pořádně dlouhým lankem. Také bowden lanka posuvného ukazatele vlnových rozsahů se svou délkou by se docela dobře vyjímal na řídítkách menšího motocyklu. Co ovladač, to prodlužovací hřídelka. Ale vážně: designéři firmy Waldorp poslali do světa velice zajímavé rádio s působivým vzhledem. Tomu odpovídá i dobová cena 295 FL (Staleman). Přiznám se, že po dokončení montáže jsem se od svítícího rádia nemohl a nemohl odtrhnout, a než jsem ho definitivně vynesl z dílny, tak to trvalo ještě několik večerů, než jsem se nabažil jeho kouzla, uklidil stůl a pustil se do další práce...

Přijímač byl v roce 2012 jako plně funkční umístěn ve sdruženém depozitu.

O výrobci:

NV Nederlandse Instrumenten Fabriek Waldorp byla založena dne 7. srpna 1915 v Haagu. S největší pravděpodobností je název odvozen od skutečnosti, že společnost sídlila v ulici Waldorpstraat v centru Haagu. Zpočátku vyráběla firma pouze strojírenské příslušenství a nástroje, ale již v roce 1923 vyrobili svoje první rádio. Od roku 1931 uváděla firma na trh radiopřijímače vlastní konstrukce pod značkou "Waldorp" . Ve své době byli jedním z významnějších producentů rozhlasových přijímačů v Nizozemsku, byť obřímu koncernu Philips nemohli nikdy vážně konkurovat. V roce 1937 byl zastaven vývoj vlastních modelů a dále vyráběla firma přijímače sice s vastním designem, ale šasi nebo aspoň zapojení pocházelo z produkce Philips. Po II. světové válce výroba pokračovala opět pod značkou Waldorp, ale ke konci 40. let se objevují přijímače s označením "Waldorp-Fridor" nebo "Fridor-Waldorp".  V té době byla výroba rozšířena o další elektrospotřebiče, jako žehličky, vysavače apod. Počátkem 50. let XX stol. prošla firma vlastnickými změnami a název byl změněn na "NV Fridor-Waldorp", zanedlouho na "NV Fridor Fabrieken". Změny bohužel nepřinesly očekávané obchodní výsledky a na počátku roku 1954 ukončuje firma výrobu bankrotem. Poslední modely rádií pocházejí z období 1951-52.

Zmíněný katalog "Radio-Vademecum" T. A. Stalemana uvádí více, než 60 modelů radiopřijímačů tohoto výrobce a soudě podle zjednodušených nákresů se většina vyznačuje nápaditým designem. Katalog samozřejmě neuvádí celou jejich produkci od r. 1923, jen z období 1931 až 1942. Přijímač "Insulinde" jsem zařadil do produkce Philips právě proto, že jeho zapojení je převzato od Philipsů.