H-204

Technický list

Model                         H-204

Výrobce                      Westinghouse Electric CO., USA

Rok                             1948

Zapojení, rozsahy       6 elektronkový šetiobvodový pro AM, osmiobvodový pro FM superhet, pro rozsahy SV (540-1600 kHz), MF=455 kHz; AM (88-108 MHz),  MF=10700 kHz

Osazení                      12AT7, 12BE6, 12BA6, 12BA6, 19T8, 50B5,  selenový usměrňovač

Napájení                     střídavá síť, napětí 105-120 V, napětí se nepřepíná

Reproduktor               dynamický s permanentním magnetem, Ø 130 mm

Skříň, materiál           výlisek z bakelitu, povrchová úprava lakováním v pastelových odstínech

Rozměry (švh)           .... mm

Zdroj údajů              E. Erb 1)*, Radio Attic's Archives 2)** popř.  na následujícím odkazu je schéma a fotky odlišných verzí provedení skříňky a odstínů lakování přijímače 3)***

Stav přístroje   přijímač byl získán s oděrkami a škrábanci na laku, uvnitř zbytky po hmyzím hnízdění a jiný svinčík, zlomená plastová mřížka před reproduktorem, to zobrazují fotky 4 až 11. Očista bakelitové skříňky a stupnice z plexiskla proběhla v lavóru s vlažnou vodou a trochou saponátu. Šasi i reproduktor zcela bez koroze, očista jen pomocí štětce a kompresoru. Naštěstí byla v pořádku žárovka stupnice; její vlákno sice není zapojeno v sérii se žhavením elektronek, ale přes odpor 1k je spojeno na kostru. Ovšem stejný typ bych obstarával dost obtížně. Vadný selenový usměrňovací článek byl nahrazen diodou. Po oživení přijímače bylo nezbytné vyvážit VF obvody, potom se přijímač projevil vzdor svému stáříjako překvapivě citlivý i pro příjem FM signálu. Mezitím jsem po částech brousil starý lak až na bakelit, aby škrábance a odděrky byly zabroušeny úplně do hladka. Oba odstíny laku byly namíchány podle laku původního. Pomocí papírových šablon a malířské lepicí pásky byly vykryty plochy prvního světlejšího nástřiku a na to nanesen tmavší lak. Výsledky jsou v galerii na prvních čtyřech obrázcích a na posledním. Finální úprava spočívala v zaplnění pěti linek "notové osnovy" dole pod knoflíky zlatým modelářským lakem.

Ve srovnání s fotkami jiných přijímačů H-204 v kombinaci šedé/modré na uvedených odkazech není vyloučeno, že modré plochy by měly mít sytější původní odstín, ale namíchat lak podle fotek, které mohou být pořízeny v jiných světelných podmínkách a následně možná elektronicky přibarveny, to jsem zamítnul. Fotky hotového rádia jsem nabídnul webu Radio Attic¨s Archives a webmaster je zveřejnil - toseví, potěšilo mne to.

K historii společnosti Westinghouse se sluší připomenout, že k jejímu obchodnímu a technickému rozmachu přispěl výzmanou měrou známý vynálezce Nikola Tesla, který do společnosti přešel v 80. letech 19. století po roztržce se svým dřívějším zaměstnavatelem T. A. Edisonem. Společnost založil v roce1886 George Westinghouse a její rozmach nastal poté, co vyhráli v roce 1895 soutěž na vybavení vodní elektrárny u Niagarských vodopádů svými alternátory na výrobu střídavého proudu. V roce 1920 koupili International Radio Telegraph Company. Zde byl počátek jejich působení v oboru sdělovací techniky. Odtud již byl jen krůček ke zrodu vlastních radiotelegrafních projektů. Kromě N. Tesly působil ve společnosti také další známý vynálezce Vladimír Zworykin, kterému vděčí elektronická televize za vynález ikonoskopu.