Sentinel 338-W

Technický list

Model                         338-W

Výrobce                      Sentinel Radio Corp., Evanston, Illinois (USA)

Rok                             1952

Zapojení, rozsahy       4+1 elektronkový šestiobvodový superhet pro rozsah SV, MF=455 kHz

Osazení                       12BE6 - 12BA6 - 12AT6 - 50B5 - 35W4

Napájení                     střídavá síť, napětí 110-120 V, napětí se nepřepíná

Reproduktor               dynamický s permanentním magnetem, Ø 89 mm

Skříň, materiál            bakelitová, povrchová úprava lakováním v pastelových odstínech, na zadní sololitové stěně plošná rámová anténa

Rozměry (švh)            .... mm

Zdroj údajů                  E. Erb, zde i schema: 1)* a zde také schema 2)*

Na odkazu 1)* jsou i fotky odlišných odstínů lakování přijímače

Stav přístroje a průběh renovace  Nálezový stav nelze popsat jinak, nežli "otřískaný chudinka", ostatně fotky to potvrdí. Elektrická renovace se omezila na výměnu dvojitého filtračního elektrolytu pod šasi, elektronky byly v dobré kondici. Na obr. 11 je uspořádání součástek a spojů pod šasi. Původní filtrační elektrolyt je ten nápadný hnědý váleček se třemi vývody. Obdélníkový hnědý "polštářek" vlevo (s potiskem "PC 89"); je integrovaný obvod sdružující pracovní anodový odpor předzesilovací NF triody 12AT6, vazební kondenzátor odporové vazby na g1 koncové elektronky 50B5, mřížkový svod g1 této elektronky a malou kapacitu mezi anodou triody a kostrou kvůli omezení vyšších kmitočtů v reprodukci. Na schematu je tato skupina součástek ohraničena přerušovanou čarou v oblasti mezi triodou a koncovou pentodou. Vazebnímu kondenzátoru jsem sice naměřil jakýsi svod, ale hodnota nebyla tak kritická, aby si to žádalo výměnu, obzvláště když uvážíme, že přijímač bude v provozu pouze u příležitosti krátkého předvádění "jak taková malá žaba asi hraje". No, a vyměnit celý ten blok se mi příčilo, to by už bylo větší porušení originality.

Větší práce byla s renovací skříńky. Než jsem začal s broušením starého poškozeného laku, nechal jsem namíchat akrylátový lak v tomto odstínu ve spreji. Technologii broušení starého laku skříňky jsem popsal také u jiných přijímačů - brusný papír zrnitosti 400 a 600 pod vodou. Nový lak byl nanesen v několika vrstvách, vždy po dostatečném zaschnutí vrstvy předchozí. Po vyzrání závěrečného nástřiku byly vyplněny modelářskou barvou odstínu "bronz" číslice na ploše stupnice a nápis "Sentinel" vedle knoflíků. Postup renovace skříňky od počátečního stavu "otřískaného chudinky" přes broušení až k závěru prací je na fotkách v galerii.