Zenith H-624

Technický list

Model                         H-624

Výrobce                      ZENITH RADIO Corp. Chicago, Illinois, USA

Rok                             1961

Zapojení, rozsahy    5+1elektronkový sedmiobvodový superhet pro AM rozsah SV, MF=455 kHz

Osazení                      12BA6, 12BE6, 12BA6, 12AV6, 35C5, 35W4

Napájení                     střídavá síť, napětí 120 V

Reproduktor               dynamický s permanentním magnetem, kruhový, Ø 120 mm

Skříň, materiál            plastová: zadní část tmavá, průčelí bílý plast, vlevo hodiny, vpravo stupnice

Rozměry (švh)            350 x 150 x 160 mm

Zdroj údajů                 J. Placek, USA, také E. Erb: H-624, schéma je poslední obrázek v galerii       

Stav přístroje             nálezový stav velmi dobrý, zkoušen, vzhledem k vysokofrekvenčnímu zesilovači (pentoda 12BA6) velmi citlivý. Nutno vyčistit od prachu a pavučin, zkontrolovat mechaniku ladění a mechaniku hodin. Hodiny fungují.

Poznámka: přijímač je vybaven hodinami typu "Memory Timer", chod je nastaven tak, že hodiny spustí signál "buzení" pouze jednou za 24 hodin. Hodiny s vteřinovou ručičkou jsou poháněny synchronním motorkem zkonstruovaným na americkou síťovou frekvenci 60Hz, tzn., že s připojením na evropskou síťovou frekvenci 50 Hz půjdou pomaleji: den bude podle číselníku trvat 28 hodin a 48 minut.

Na stupnici jsou vyznačeny dva nápisy "CD" na kmitočtech 640 a 1240 kHz. Značky byly určeny pro systém "CONELRAD" (tj. CONtrol of ELectromagnetic RADiation), což je jeden z pozůstatků tztv. studené války. Podle zákona z roku 1951 musely od roku 1953 tyto značky na stupnici mít všechny přijímače prodávané v USA. Systém CONELRAD byl zaveden kvůli obavám, že osádky útočících sovětských bombardérů by se mohly navádět na cíle podle kmitočtů místních vysílačů. V případě ohrožení proto měly vysílače buď zmlknout nebo se sníženým výkonem přejít na kmitočet 640 nebo 1240 kHz. Po vyhlášení válečného ohrožení by mělo obyvatelstvo přeladit své přijímače na jednu ze dvou značek na stupnici a naslouchat pokynům, zatímco zmatené posádky sovětských bombardérů by nevěděly kde leží jejich určené cíle. Systém byl jako zastaralý zrušen v roce 1963, protože když byly zavedeny mezikontinentální rakety, byl zbytečný.

Přijímač byl získán ke konci roku 2015. Renovace byla dokončena 16. ledna 2014. Fotkyx jsou přidány. Vzhledem k velmi dobrému stavu přijímače se jednalo jen o vyčištění od prachu, prostříknutí chrastícího potenciometru a promazání mechaniky hodinového strojku. Točítko na zadní stěně přijímače je dvojfunkční: zatlačeno směrem dovnitř se jeho potáčením nastavuje čas budíku, povytažením se nastavuje poloha ručiček.

Přijímač je vybaven mimořádně silným dvoužilovým síťovým kabelem. Ze zadní strany přijímače je zásuvka, do které se spuštěním budíku zapíná síťové napětí pro spotřebič o vyznačeném výkonu 1100W, třeba toustovač, elektrická kamínka a pod.