AKVÁRIUM - amatérský přijímač 1924

Technický list

Model                          Amatérský přijímač 1924

Výrobce                      amatérský výrobek - stavebnice podle neznámého vzoru,sestavil Eduard Krčál z Ostrovačic u Brna jako svou ukázkovou práci k maturitě

Rok                               sestaveno 1924

Zapojení, rozsahy      4 elektronkový dvouobvodový přímozesilující přijímač se zpětnou vazbou pro AM pásmo SV

Osazení                       B442 - B406 - B406 - B409

Napájení                      žhavicí akumulátor 4V, anodová baterie 90V

Reproduktor               nemá vestavěný reproduktor, vysokokoimpedanční výstup

Skříň, materiál            stavebnice na základní dřevěné desce ve skříni se skleněnými stěnami vsazenými do rohových latí, skleněné odnímatelné víko.

Rozměry (švh)           610 x 295 x 275 mm

Zdroj údajů                  Eduard Krčál, Ostrovačice u Brna - osobní sdělení, korespondence

Stav přístroje              Přijímač jsem získal od p. E. Krčála v roce 1986 na základě inzerce v denním tisku. E. Krčál uvedl, že přijímač sestavil v roce 1924 jako demonstrační přístroj k maturitě na elektrotechnické průmyslovce v Brně. Z toho důvodu zvolil provedení přijímače do skříňky se skleněnými stěnami. Voštinové cívky a vzduchové ladicí kondenzátory zhovotil vlastnoručně. Otvory v předním sklěněném panelu pro upevnění součástek a prostup ovladačů nechal vyvrtat u sklenáře podle svého výkresu. Jako jeden z prvních radioamatérů v brněnském regionu poslouchal na tomto přijímači vysílání brněnského vysílače v Komárově od počátku pravidelného vysílání pro veřejnost. Kopie dopisu p. Krčála (obr, 6), ve kterém mi nabízí další radiosoučástky, je z května 1993.

Přijímač byl ponechán v nálezovém stavu, nezkoušený, nebylo zjišťováno zda funguje.