Dvoulampovka "Pacák"

Technický list

Model                          Amatéská dvojka "Pacák"

Výrobce                      amatérský výrobek - stavebnice podle publikace M. Pacák "Praktická škola radiotechniky"

Rok                               sestaveno 2005

Zapojení, rozsahy      2 elektronkový přímozesilující přijímač se zpětnou vazbou se 3 rozsahy na AM pásmech: KV, SV a DV

Osazení                       DF22 - DL21

Napájení                      žhavicí článek 1,4V, anodová baterie 45-90V

Reproduktor               nemá vestavěný reproduktor, nízkoimpedanční výstup

Skříň, materiál            stavebnice na kostře s čelním panelem, materiál dřevěná překližka, povrchová úprava dřevěných částí bezbarvý nitrolak

Rozměry (švh)           224 x 200 x 200 mm

Zdroj údajů                  Pacák M.: Praktická škola radiotechniky, Orbis Praha 1943.

Stav přístroje              Přijímač jsem sestavil jako nostalgickou vzpomínku na své začátky na prázdninovém pobytu v Kyjově. Pacákova knížka, kterou mi tehdy daroval strýček, byla moje první radiotechnická literatura a síťovou dvoulampovku jsme tehdy stavěli podle Pacákova návodu. Cívková souprava Palaba se tehdy už neprodávala, takže se použila jednoobvodová PN 050 00 z nabídky Domácích potřeb Praha za 24 Kčs. Pacákovu výborně psanou knížku dodnes chovám jako oko v hlavě a občas si v ní listuji.

Před těmi desíti roky jsem zmerčil v odřezcích v kamarádově dřevodílně hezký kousek překližky a hned tam se mi na něj promítlo nápadité Pacákovo šasi. Ale jo, klidně si to vem, beztak takové lunty  pálím v zimě v kotli... houkl kámoš od pásové pily. Tak jsem v těch odřezcích sezbíral pár "luntů", doma z nich sešrouboval a slepil tohle šasi a protože už mi nezbývaly žádné další "lunty" na síťovou část, vešla se na to šásko jen dvoulampovka na baterie.

Na tomto webu se mluví o rádiích a o nostalgii. Proto bez rozpaků přiznávám, že dvoulampovka inspirovaná Pacákovou knížkou je mojí osobní skromnou poctou člověku, který mnohým z nás přiblížil radiotechniku přístupnou a vlídnou formou, takže se stala buď oblíbeným koníčkem nebo i povoláním.