Telefunken 121W

Technický list

Model                         121W

Výrobce                      Telefunken Deutschald - Geselschaft für drathlose Telegraphie Telefunken mbH

Rok                             1931-32

Zapojení, rozsahy       2+1 elektronkový přílozesilující přijímač s VF zpětnou vazbou řízenou indukčně pro příjem AM signálů v pásmech DV a SV, ladění obsáhne obě pásma.

Osazení                       REN904 - RE134 - RGN354

Napájení                     střídavá síť, napětí 110-130-220V

Reproduktory            nemá vestavěný reproduktor - vysokoimpedanční výstup

Skříň, materiál            z lisovaných ocelových plechů, lakovaná fládrováním ve tmavém tónu. Kovová kruhová stupnice s dělením na 100 dílků.

Rozměry (švh)           270 x 170 x 140 mm

Zdroj údajů                Empfängerschaltungen, díl Telefunken -  kopie schématu je v galerii, také E. Erb: 121W

Stav přístroje             přijímač byl pořízen v poměrně dobrém stavu. Uvnitř vše kompletní, žádné známky koroze. Lak na průčelí byl znečištěn nějakým (asi) lepidlem, možná se někdo pokoušel zlepšit upevnění čelního štítku a ukápnul se vedle.... Bohužel - skvrny nelze běžně dostupnými prostředky vyčistit beze zbytku.  V poloze kolem dílku 20 někdy prokluzuje třecí převod ladicího mechanismu. Mechnické díly ladění jsou z materiálu pertinax, oprava tohoto nedostatku nebude prováděna. Přijímač byl vyčištěn, zkontrolováno zapojení a přerušený filtrační odpor 6k byl nahrazen.

Při použití zpětné vazby vykazuje přijímač velmi dobrou citlivost a postačující selektivitu srovnatelnou s výrobky tohoto zapojení. Při zkušebním provozu byl NF výstup přijímače připojen na běžný výstupní transformátor s primární impedancí 7k s reproduktorem impedance 5 Ohmů. Kopie schématu přijímače T 121W je v galerii (převzato z publikace Empfängerschaltungen).

V současné době je přijímač umístěn ve sdruženém sbírkovém depozitu.