Telefunken 33WLa

Technický list

Model                         33WLa

Výrobce                      Norsk Telefunken Radioaktieselkap, Oslo, Norge

Rok                             1930-32

Zapojení, rozsahy       3+1 elektonkový přílozesilující přijímač s VF zpětnou vazbou řízenou kapacitně pro příjem AM signálů v pásmech DV a SV.

Osazení                       REN1004 - REN1004 - RES164 - RGN354

Napájení                     střídavá síť, napětí 117-220V

Reproduktory            kruhový vysokoimpedanční elektromagnetický, Ø 240 mm

Skříň, materiál            dřevěná dýhovaný tvaru "kapličky" s horním obloukem tvarovaným půlválcově

Rozměry (švh)           ... mm

Zdroj údajů                Schéma v publikaci Empfängerschaltungen, kopie je na konci galerie. E. Erb: 33WLa

Stav přístroje             přijímač byl převzat v poměrně zbědovaném stavu. Výztuhy horního oblouku skříňky byly rozklížené, stejně tak odpadal podstavec od tělesa skříňky. Původní elektromagnetický reproduktor byl drastickým bastlířským zásahem nahrazen ovlálným reproduktorem s impedancí 5 Ohm z německého gramorádia Braun SK4, přezdívaného "Sněhurčina rakev" ("Schneewittchensarg" / Snow White's Coffin), viz Braun SK4 na tomto webu. Tento reproduktor byl připojen šíleným obvodem ke zdířkám gramovstupu přes potenciometr 5k, viz kolečko z nažloutlého plastu nad první elektronkou vlevo na obr. 10 a 11. Obvody napájení a negativního mřížkového předpětí byly rovněž nefunkční. Oba krabicové bloky bylo nutné demontovat a renovovat. Jak to vypadá, když se pitvá čerstvě uvařený krabicový blok svitků ukazuje obr. 13, 124 a 15. Rozklížený oblouk skříňky a odpadávající spodek byly opraveny, skříňka dostala novou polituru a nový brokát. Podařilo se opatřit elektromagnetický reproduktor odpovídajících rozměrů; i když nebyl originál Telefunken, rádio se rozehrálo. Nejprve ale bylo nutné vycentrovat membránu a přilepit její okraje. Štítek na zadní stěně (obr. 6) naznačuje, že uvedená společnost ve Švédsku tyto přijímače buď dovážela nebo je z dovezených součástek sestavovala.

Při použití zpětné vazby vykazuje přijímač velmi dobrou citlivost a postačující selektivitu srovnatelnou s výrobky tohoto zapojení. Detekční a NF triody v přijímači jsou podle schématu: REN904. Schéma přijímače T 33WL je v galerii (převzato z publikace Empfängerschaltungen), zapojení této norsko-švédské verze je totožné.

V současné době je přijímač umístěn ve sdruženém sbírkovém depozitu.