Telefunken "Big Ben SALON"

Technický list

Model                         Big Ben Salon

Výrobce                      Telefunken – Radiotechna, spol. s r.o., Praha - Přelouč

Rok                             1936-37

Zapojení, rozsahy       stolní 11+3 elektronkový devítiobvodový superhet se 3 rozsahy pro AM pásma: KV, SV a DV. MF=484 kHz.

Osazení                      AH1, AF3, AF3, AB2, AF7, AC2, AC2, AB2, AC2, AD1, AD1, AM2, AD1, AD1

Napájení                     střídavá síť o napětích 110 – 125 – 150 – 220 - 245 V

Reproduktor              2 kruhové dynamické s buzeným magnetem, hloubkový Ø 300 mm, výškový Ø 120 mm

Skříň, materiál            dřevěná dýhovaná politurovaná, v průčelí ratanové výplety, zadní stěna tmavá lepenka

Rozměry (švh)            670 x 493 x 340 mm

Zdroj údajů                  Servisní návod od Vladimíra Horáčka vyšel v klubovém časopise Radiojournal č. 38/2001 a byl převzat na stránky V. Cingela: BBSalon Kopie schématu z Baudyše je na konci galerie. Přijímač byl dodáván také v provedení Big Ben s hranatou skříní zdobenou svislými chromovanými lištami a v provedení Big Ben Luxus - stojanové gramorádio. Poslední tři obrázky galerie jsou ukázky zmíněných verzí přijímače Big Ben a dobový prospekt k verzi "Salon".

Stav přístroje              nálezový stav a postup prací dokumentují obrázky č. 8 a dále; na skříni byla značně poškozená, místy zvětralá politura skříně, dýha za knoflíky v malých ploškách odlepená, popraskaná, měděné výplně středů předních knoflíků zašlé. Šasi a reproduktory bez koroze. Po demontáži šasi byla skříňka, součástky na šasi a velký reproduktor zbaveny prachu. Výsledky kontroly mechanických částí, tj. ladicí soustavy, ladicího triálu a převodů tónové clony/šířky pásma (detail je na obr.  22) dopadly na výbornou, vše zachovalé. K promazání pohyblivých částí jsem použil motorový olej 10W40 mírně zředěný naftou.

Přijímač nehrál. K oživení jsem vybral ze zásob elektronek příslušné osazení a podrobil měření vlastností na BM215a. Při oživování přijímače se mi stala taková kuriozní nehoda. Během měření se k hromadě dobrých elektronek omylem přimíchala AC2, která měla zkrat a-k, asi uvniřt bakelitové patice. Po nažhavení mi krásně bouchnul její katodový elektrolyt a rozprsknul se mezi součástkami, viz obr. 25 a 26. Naštěstí se nestalo nic vážnějšího, jen jsem se při té ráně leknul... Ke sladění jsem přijímač zavezl do dílny kolegy Jirky Hájka.

Stará poškozená polituru byla sejmuta metodou, která zde již byla popsána ve více případech - smáčením lihem. Po vysušení povrchu došlo na separované plošky kořenové dýhy panelu pod knoflíky. K vytvoření potřebného přítlaku klížené plošky dýhy dobře posloužila vhodně vybraná přírodní závaží (obr. 17 a 27). Následovalo vybroušení povrchu brusným papírem zrnitosti 400 a nanášení politury. Upraveny byly také středové krytky předních knoflíků. Vzhled přijímače po dokončení je na prvních obrázcích. Jeho výkon, přednes i vzhled odpovídají reklamnímu sloganu na dobových reklamních prospektech: BIG BEN SALON - PŘIJÍMAČ PRO NEJNÁROČNĚJŠÍ.

Údaje na tomto technickém listu nejsou míněny jako doplněk podrobného servisního návodu na tento přijímač od kolegy V. Horáčka, omezuji se pouze na průběh renovace konkrétního přijímače. Přijímač byl v roce 2005 jako plně funkční umístěn ve sdruženém depozitu.