Telefunken Koncert Trial

Technický list

Model                          Koncert Trial

Výrobce                      Telefunken-Radiotechna, Praha-Přelouč

Rok                             1934-35

Zapojení, rozsahy       3+1 elektonkový přílozesilující přijímač s VF zpětnou vazbou řízenou indukčně pro příjem AM signálů v pásmech DV a SV.

Osazení                       REN904 - RERN904 - RENS1374d - RGN564

Napájení                     střídavá síť, napětí 110-240V

Reproduktory            kruhový dynamický s buzeným magnetem, Ø 140 mm

Skříň, materiál           bakelitová hranatého tvaru, na výšku

Rozměry (švh)           355 x 285 x 170 mm

Zdroj údajů                Servisní návod od M. Berana: SN51 Telefunken Koncert Trial (RJ26) zde také schéma.

Stav přístroje             přijímač jsem získal v roce 1987, bakelitová skříňka nepoškozená, brokát silně znečištěný. K opravě jsem se dostal a ž v roce 2009, kby byl současně vyměněn brokát. Stopy koroze na reproduktoru i na šasi byly již při převzetím přijímače a zdá se, že je koroze stabilizována.

V mnohých sbírkových přijímačích Telefunken 250, 270 a Koncert Trial schází tzv. bezpečnostní šroub zadní stěny. Šroub má prodloužený dřík, zasahující až pod šasi k mechanismu síťového spínače. Pokud je zašroubován, jeho prodloužený dřík přitláčí dva bezpečnostní kontakty síťového přívodu směrem dopředu tak aby se dotýkaly protějších kontaktů na konzolce spínače sítě. Povolením šroubu a vyjmutím zadní stěny se správně mají tyto bezpečnostní kontakty rozpojit a přijímač pak nejde zapnout. Pokud je tento šroub ztracen, bývají bezpečnostní kontakty vyřazeny z funkce přemostěním.

V mém přijímači Koncert Trial tento šroub chyběl, měl jsem ho ale u Tlf 250. Kamarád projektant nakreslil podle původního šroubu výkres a jiný kamarád vysoustružil zcela vyhovující, přesnou repliku. Výkres šroubu i fotka jsou v galerii. Šouby byly vyrobeny hned 4, jeden je v Trialu, dva šly mezi sběratelskou obec a jeden ještě zbývá...

V roce 2012 byl přijímač umístěn ve sdruženém sbírkovém depozitu.