Telefunken KURIER 123WL/o

Technický list

Model                         "KURIER" 123WL/o

Výrobce                      Telefunken Austria - Wien

Rok                             1933-34

Zapojení, rozsahy       2+1 elektronkový přílozesilující přijímač s VF zpětnou vazbou pro příjem AM signálů v pásmech DV, SV a KV.

Osazení                       RENS1284 - RES364 - RGN1054

Napájení                     střídavá síť, napětí 110-125-150-220V

Reproduktory            kruhový dynamický s buzeným magnetem, Ø 200 mm

Skříň, materiál            na výšku, tmavý nelakovaný bakelit, celuloidová prosvícená stupnice s názvy stanic

Rozměry (švh)           265 x 305 x 205 mm

Zdroj údajů                Empfängerschaltungen, díl Telefunken, schema je na posledním obrázku v galerii, také E. Erb (radiomuseum): 123WL/o

Stav přístroje             přijímač byl pořízen dobrém stavu. Uvnitř bylo vše kompletní, na šasi žádné známky koroze, jen na elektromagnetu reproduktoru se místy lehká koroze projevila. Bakelitová skříňka bez poškození. Na šasi a reproduktoru byly letité nánosy prachu. Po odstranění vrstev prachu absolvovala bakelitová skříňka očistnou saponátovou lázeň ve vlažné vodě (obr. 11). Brokát na reproduktoru byl původní, jak si také můžeme ověřit na fotkách u E. Erba (radiomuseum). Textilie je přilepená k obvodu koše reproduktoru, její sejmutí kvůli vyprání by bylo riskantní. Proto jsem zvolil metodu čisticí pěny pro autopotahy. Po vyčištění se reproduktor s textilií sušil na výkonném sluníčku loňského léta (obr. 12).

Na obrázcích č. 4, 5 a 6 je pod elektronkami dobře vidět krabice skupinového filtračního bloku svitkových kondenzátorů v červenofialovém papírovém obalu. V krabici jsou umístěny svitkové filtrační kondenzátory napájecích větví anodového napětí (3x M5 a 2x 1M) a filtrace předpětí g1 koncové pentody M5. Některé svitky vykazovaly nepřijatelnou hodnotu svodu, i když to ještě nebyly hodnoty ohrožující usměrňovačku nebo filtrační odpory. Náhrady jsem zavěsil na vhodná pájecí místa ze strany spojů a součástek. U tohoto provedení šasi nemůžeme hovořit o součástkách a spojích "pod šasi", protože plocha šasi, v níž jsou upevněny objímky elektronek a další součástky, je svislá a všechny elektronky jsou v přijímači "naležato". Mimoto bylo nutné vyměnit vazební kondenzátor odporové vazby 3k. Filtrační elektrolyt Siemens (10M) v katodě usměrňovačky byl v pořádku. Dále byl vyměněn jednopólový páčkový vypínač síťového přívodu, který už beztak nebyl původní.

Mechanika ladicího převodu je provedena jako třecí s třístupňovým převodem. Kotouček na hřídeli ladicího knoflíku pohání první převodový kotouč. Na jeho zadní straně je další třecí převod do pomala, který pohání ladicí bubínek s motouzem ukazatele. Tento bubínek je upevněn na hřídel ladicího kondenzátoru s pevným dielektrikem. Detaily převodu jsou na obr. 17, 18, 19 a 20. Na obr. 22 je dobře vidět vinutí cívek pro KV rozsah (silný drát se světlým opředením) s tlumicím odporem 2k. Schéma přijímače převzaté z publikace Empfängerschaltungen je na posledním obrátku v galerii.

Na dně bakelitové skříňky bylo objeveno vyškrábané datum, patrně některé z oprav přijímače, viz obr. 13. Při zkušebním provozu se přijímač jevil jako překvapivě citlivý i přesto, že ladicí kondenzátor je s pevným dielektrikem. Zpětná vazba nasazuje poměrně měkce, i když se někdy rušivě projevuje nedokonalé ukostření rotoru kondenzátoru ZV.

V současné době je přijímač umístěn ve sdruženém sbírkovém depozitu.