Tesla TALISMAN

Technický list

Model                         TALISMAN

Výrobce                      TESLA Pardubice, pak TESLA Kolín

Rok                             1946-49

Zapojení, rozsahy       3+1elektronkový šestiokruhový superhet pro rozsahy KV (16,5-52 m) –SV (200-580 m) – DV (740-1980 m), MF=468 kHz

Osazení                       UCH21, UCH21, UBL21, UY1N. .

Napájení                     střídavá nebo stejnosměrná síť, napětí 120 a 220V

Reproduktor               dynamický s permanentním magnetem, kruhový, Ø 80 mm

Skříň, materiál            bakelitová, na šířku, zadní stěna ocelový plech s pertinaxovou mezistěnou (!), kryty MFT hranaté ! Detaily stupnice viz foto.

Rozměry (švh)           258 x 169 x 140 mm

Zdroj údajů                  Kottek, ČS rozhlasové a TV přijímače 1, str. 34 (36), dále také E. Erb: Talisman Tesla

Kompletní tovární servisní návod je zde: Talisman Tesla*

Stav přístroje              vyčištěno, HRAJE, trochu bručí – vpředu kovový štítek TESLA. Zadní stěna dvojitá, tj. ocelový plech se stříbřitým lakem, s pertinaxovou mezistěnou (viz obr. 5 a 6), na rozdíl od provedení Telegrafia; reliéfní nápis „Talisman Tesla“; vše původní. Vadná izolace síťové šňůry - plánována výměna.

Poznámka: Pozor na záměnu tohoto provedení přijímače Talisman Tesla bez typového označení s pozdějším Talismanem 305U!!!

Základní rozlišovací znaky obou přijímačů  jsou
Kryty MFT: Talisman Tesla má hranaté kryty MFT, Talisman Tesla 305U má válcové kryty MFT. 

Zadní stěna: Talisman Tesla má plechovou zadní stěnu s pertinaxovou vnitřní izolační vložkou,  v původním provedení z výroby je plech zadní stěny galvanicky spojen s antnénním vstupem jako anténová náhražka; povšimněme si rozdílů ve schematech typu Talisman a Talisman 305U zde v oddíle Servisáky Tesla. Talisman Tesla 305U má zadní stěnu z tmavého kartonu.

Za zmínku jistě stojí mimo jiné detaily i rozdílná zapojení sekundáru II. MFT u diskutovaných přijímačů, demodulační dioda u Talismanu Tesla 305U je připojena z odbočky sekundáru II. MFT, ale demodulační dioda u Talismanu Tesla je připojena bez odbočky.

Grafické provedení stupnic bych do rozlišovacích znaků raději nezahrnoval, v průběhu užívání přijímače mohla být stupnice rozbita a nahrazena jiným provedením, proto rozlišení obou provedení podle grafiky stupnic nepovažuji za jednoznačné. Nicméně jsem s velkou jistotou předvědčen, že Talisman Tesla na těchto fotkách má původní stupnici.