Telegrafia BALI 35~ šasi

Technický list

Model                         BALI 35 ~

Výrobce                      TELEGRAFIA, akc. spol. Pardubice

Rok                             1934-35

Zapojení, rozsahy       2+1 elektronkový jednookruhový přijímač se zp. vazbou pro rozsahy KV-SV-DV,

Osazení                      AF7, RES964, RGN1064. Eelektronky nejsou osazeny, popisovaný přijímač je nekompletní

Napájení                     střídavá síť, napětí 110-127-150-220 V

Reproduktor               v přijímači schází

Skříň, materiál            dřevěná dýhovaná, mírně na šířku (thombstone)

Rozměry (švh)            380 x 370 x 210 mm

Zdroj údajů                  M. Baudyš, ČS přijímače. Sbírkový přijímač tohoto typu je zde: BALI 35 ~ kompletní

Stav přístroje              Přijímač je nekompletní. Byl získán na setkání klubu HRČS v dubnu 2016 ve Zlíně jako vrak. V poměrně zachovalé skříňce totožné s přijímačem Bali 35 ~, který mám ve sbírce, bylo šasi, na němž mne zaujala lamelová objímka na pozici vysokofrenvenční pentody RENS 1284. Tento polovrak jsem koupil především proto, že síťový transformátor ve sbírkovém přijímači vykazuje nesouměrnost v anodovém napětí na sekundáru trafa a mám podezření na mezizávitový zkrat. Plánoval jsem vyměnit ho za trafo z tohoto přijímače, pokud by měření prokázalo, že je v pořádku. Při podrobné prohlídce bylo zjištěno nejenže síťový transformátor je zcela v pořádku, ale že většina spojů a součástek na šasi i pod šasi je ve velmi dobrém stavu. Pouze zpětnovazební diferenciální kondenzátor má drobnou vadu v upevnění hřídelky v otočném segmentu. Cívky VF části nejsou přerušeny, na stínícím bubnu cívkové soupravy je původní cívečka pro KV rozsah. Ladicí převod, lanko s ukazatelem a vzduchový ladicí kondenzátor jsou také v pořádku, bohužel schází kovová stupnice.

Nejdůležitější ale je zjištění, že montáž a připojení lamelové objímky na šasi je velmi pravděpodobně tovární provedení, tedy žádná zbastlenost. To mne vede k domněnce, že toto provedení je nějakým přechodovým stupněm od staršího provedení Bali a Super Bali ze sezony 1934/35 k modernějším přijímačům Superial a Compas sezony 1935/36, které jsou již osazeny lamelovými elektronkami AF7-AL1-AZ1. Domněnku podporuje i taková maličkost, jako je zapojení odbručovače: Verze Bali/Super Bali má odbručovač zapojen ve žhavicím obvodu VF elektronky (ve schematu "a"), zatímco v novějších Superial a Compas je odbručovač ve žhavicím obvodu koncové AL1 (ve schematu "b"). Na tomto šasi je odbručovač zapojen v obvodu "a".

Detaily stavu šasi, provedení montáže lamelové objímky na šasi a vedení spojů přes otvor záslepky vespod ukazují fotky v galerii. Tím současně naznačuji, že rozebrat tohole docela zachovalé šásko kvůli síťovému trafu je mně docela líto...

Zbývá požádat vážené kolegy sběratele o názor na uvedenou domněnku o "přechodném" provedení na tomto šasi.