Titan "SS"

Technický list

Model                         "SS"

Výrobce                     Titan Radio, Praha II, Klimentská 13

Rok                             1932-33

Zapojení, rozsahy       Přímozesilující 2+1 elektronkový jednookruhový přijímač se zpětnou vazbou pro rozsahy DV-SV

Osazení                       E442S - B443S - 1802

Napájení                     střídavá síť, napětí 110-125-220-240 V

Reproduktor               elektromagnetický, Ø 200 mm

Skříň, materiál            dřevěná lakovaná "kaplička", horní část lubu má válcový tvar, zadní stěna z dřevěné překližky

Rozměry (švh)           345 x 490 x 200 mm

Zdroj údajů                  Servisní poznámka od M. Berana v Radiojournalu č. 28/1998, str. 18, dále údaje u E. Erba: Titan SS

Nálezový stav a renovace Nálezový stav vcelku povzbudivý. Skříňka měla místy odřený lak, ale žádné stopy po dřevokazém hmyzu, na šasi místy koroze, viz obr. 5 až 8. Detailní zkoumání odhalilo přerušené odpory a vadné filtrační kondenzátory v napájecí části, což zatím nebyl důvod ke smutku, ale když jsem zjistil, že je spálený síťový transformátor a NF tlumivka v anodě detekční elektronky má přerušené vinutí, původní optimizmus poněkud opadl. Jak ukazuje fotka nálezového stavu (obr. 13), volič síťového napětí na horní liště trafa je nastaven na 110V, to může být příčinou spálení trafa, pokud byl přijímač v tomto stavu připojen do sítě 230V. Po vyčištění šasi a renovaci politury přišel na řadu síťový transformátor. Transformátory Titan z té doby nebyly nijak impregnovány, takže vytahat plechy šlo poměrně dobře (obr. 17 a 18). S výpočtem jsem se nezabýval, stačilo odvíjet jednotlivé sekce vinutí a zaznamenat počty závitů a nová vinutí navinout podle toho. Při navíjení nových vinutí byly jednotlivé sekce navzájem dobře izolovány. Navíjecí předpis síťového trafa je v Servisním návodu. Fotka opraveného transformátoru je na obrázku č.24, na obr. 25 je již trafo na šasi a zapojeno.

Na přerušené vinutí VF tlumivky jsem zkusil použít drastickou metodu svaření přerušeného vinutí šokem ss napětí ze stejnosměrného rozvodu Tesla BM208. To se povedlo napoprvé.

Membrána elektromagnetického reproduktoru má na okrajích plstěný lem. Je výrazem tehdejší víry, že plstěný lem údajně zlepšuje reprodukci hloubek. Pohonný systém elektromagnetu byl v pořádku, stačilo vyčistit jej od prachu. Koroze na šasi byla minimalizována běžnými abrazivními metodami - ocelový kartáč a brusný papír. Mosazné rámečky stupnice a přepínače byly vyleštěny, nejprve jemnějším ocelovým kartáčem, potom pomocí instalatérského rouna zvaného "šmuc" (obr. 26). Stav součástek pod šasi po připojení převinutého trafa je na obr. 28 a 29.

Renovováno v roce 2008, v průběhu práce byly pořízeny fotografie pro Servisní návod. Obrázky 1 až 4 dokumentují stav po renovaci, další zachycují momenty z průběhu práce. Po sestavení hraje přijímač na obou rozsazích vzhledem k jednoduchosti zapojení překvapivě dobře.

Přijímač byl v roce 2008 jako plně funkční umístěn ve sdruženém depozitu.