L 524 Ducretet-Thomson

Technický list

Model                         L 524

Výrobce                     Ducretet (Thomson), Paris, France

Rok                             1954-55

Zapojení, rozsahy       4+1 elektronkový šestiiobvodový superhet pro AM rozsahy DV, SV a 2x KV MF=455kHz.

Osazení:                     UCH42, UF41, UBC41, UL41, UY41

Napájení                     střídavá síť, napětí 115-245V

Reproduktor               Dynamický s permanentním magnetem, kruhový tvar, průměr 120 mm.

Skříň, materiál           bakelitová, v průčelí před reproduktorem dominantní skleněná prosvětlená stupnice rámovaná bohatě členěnou mřížkou. Přijímač byl na trhu v několika barevných provedeních skříňky.

Rozměry (švh)           318 x 242 x 168  mm

Zdroj údajů                  Schéma zapojení je na předposledním obrázku v galerii. Na posledním obrázku je výkres rozložení součástek na šasi pro typ L524, viz levá polovina stránky. "Cadre" znamená v této souvislosti ferritovou anténu. Také E: Erb: L524

Stav přijímače: Prvních 6 fotek v galerii ukazují stav přijímače po renovaci, včetně náladového snímku prosvětlené stupnice v přítmí. Následují fotky nálezového stavu a jednotlivých stadií postupu renovace. Základní potíž bránící demontáži šasi ze skříňky tkvěla v silné korozi hřídelek ovladačů, přesněji jejich částí vyčnívajících dopředu. Vlhčení směsí nafty a oleje zaúčinkovalo až po dvou dnech, ale i tak bylo nutné zablokovat hřídelky kleštěmi a pozvolna vykroutit vzdorující knoflíky ven, viz fotky v galerii. Teprve poté bylo možné šasi vyjmolut se skříňky. Demontáž i montáž nepochybně usnadňuje konstrukční řešení, kdy je ozvučnice s reproduktorem spojena se šasi přijímače. Bakelitová skříňka byla vyčištěna v saponátové lázni. Šasi vyčištěno, kupodivu nebylo zasaženo ani stopami koroze, na rozdíl od výše zmíněných hřídelek. Oprava spočívala v náhradě vadných filtračních elektrolytů a spáleného odporu v obvodu filtrace a výměně několika svitkových kondenzátorů s nepřípustným svodem. Po opravě a sestavení se přijímač projevuje jako velmi citlivý a přestože je vybaven malým dynamikem, díky dobře vyměřené plynule řiditelné tónové cloně poskytuje příjemnou reprodukci. Přijímač je srovnatelný s ČS tzv. "rytmusovou řadou"