Blaupunkt 5W641

Technický list

Model                          5W641 (H)

Výrobce                      Ideal-Werke AG; Berlin (Blaupunkt-Werke GmbH), Deutschland

Rok                             cca 1941-42

Zapojení, rozsahy      3+2 elektronkový šestiobvodový superhet pro AM rozsahy KV, SV a DV. MF=468 (470) kHz

Osazení:                     ECH11 - EBF11 - ECL11 - EM11 - AZ11

Napájení                     střídavá síť, napětí 110-120-150-220-240V / 50 Hz

Reproduktor               kruhový dynamický s budicí cívkou, Ø 200 mm

Skříň, materiál            bakelitová, funkcionalistický design, zadní stěna z perforované tmavošedé lepenky. Verze "H" s dřevěnou skříní byla vyráběna pro trh mimo Německo a je na zadní stěně i na šasi označena písmenem "H" (holz).

Rozměry (švh)            530 x 310 x 230 mm

Zdroj údajů                  E. Erb: 5W641, dále klubový časopis Radiojournal č. 81/2014. Schéma je v galerii.

Nálezový stav a renovace přijímače: Předmětem této renovace byl přijímač bakelitové verze. Přijímač byl posouzen jako nefunkční. Bakelitová skříňka bezvadná, šasi a reproduktor bez koroze. Na prvních pěti obrázcích je přijímač bakelitové verze po renovaci, další fotky ukazují přijímač verze "H".  Závady byly identifikovány jednak v obvodech filtrace anodového napájení, jednak ve VF oblasti. V přijímači bylo vyměněno 15 svitkových kondenzátorů, nějaký ten odpor a jeden elektrolyt pro filtraci předpětí v záporné větvi napájení.

Největší komplikací byl nefunkční přepínač vlnových rozsahů. Konstrukce přepínače sestává jednak z pevné části s kontakty k jednotlivým cívkám, jednak z části otočné. Otočnou část tvoří terčík z podivného (válečného) černošedého plastu, ve kterém jsou zality jazýčky pružných kontaktů. Část plastového otočného terčíku byla ulomená a tři pružné kontakty, které v ní byly zality, se uvolnily. Vlastní přepínač je součástí rozsáhlejší sestavy, která nese mechanické díly přepínače, cívky vstupu a oscilátoru (na fotce šasi v jeho levé části - obr. 10) a kapacitní trimry vstupu a oscilátoru pro SV a DV. Kvůli lepšímu přístupu k otáčivému terčíku přepínače jsme celou sestavu demontovali. Na obr. 14 je detail přepínače se šroubky kapacitních trimrů - pohled ze strany hřídelky knoflíku. Zlom plastového terčíku jsme slepili vteřinovým lepidlem a pro jistotu přidali drátek, který obepíná celý terčík, viz obr. 12 a 13. Tím, se pružné kontakty vrátily do svých původních poloh a přepínač byl opět funkční.  Přiznám se, že bych nikomu nepřál tuto vivisekci podstoupit.

Další závadou byly MF propusti, které nešlo nastavit na MF kmitočet. U tohoto problému se chvíli pozdržme. Na rozdíl od zlomení přepínačové části, což se často nevyskytuje, se může následující potíž projevit u převážné většiny přijímačů tohoto typu. Jedná se o vadu paralelních kondenzátorů MF propustí umístěných uvnitř krytů. Kapacita paralelních kondenzátorů C18, C22 a C23 pro 468 kHz je 320 pF, pro 470 kHz je kapacita jen 300 pF. Kapacita C17 je vždy 220 pF. Při oživování přístroje se nejprve pokusme zlepšit příjem manipulací se šroubovými jadérky mezifrekvenčních propustí, k tomu použijeme šroubovák odpovídající velikosti. Jadérky lze lehce otáčet – jsou uložena v „závitu“ vytvořeném z několika pružných textilních lanek, viz obr. 17. Pravděpodobně bude přijímač reagovat na otáčení jadérek MF propustí velmi zdráhavě, spíše vůbec, protože paralelní kondenzátory (C17, C18, C22 a C23) budou mít zhoršenou jakost a kapacitu mimo předepsané hodnoty, jak jsme si potvrdili při renovaci tří těchto přijímačů. Tyto „slídové“ kondenzátory jsou vloženy do keramické nebo bakelitové vaničky a zality pečetní hmotou, která časem popraskala. N našich přijímačích musely být všechny kondenzátory nahrazeny a teprve poté bylo možno MF propusti řádně naladit. Pokud MF propusti nejdou naladit, postupujeme takto:

MF propusti demontujeme a rozebereme; po odpájení přívodů pod šasi uvolníme dvě matičky M3 a kryt s cívkami vyjmeme. Uvolníme plechovou pojistku kostřičky cívek na krytu (obr. 15 a 16) a cívky s kondenzátory vysuneme z krytu. Kondenzátory nelze běžným pájením odpojit, jejich ploché vývody jsou prodlouženy pod základovou destičku a slouží jako pájecí očka spojů pod šasi, použijeme štípací kleště. Keramická tělíska kondenzátorů jsou z produkce známého německého výrobce elektrotechnické keramiky HESCHO, na keramickém tělísku je vytištěno firemní logo „tridelta“ (obr. 18), bakelitová tělíska z verze "H" (obr. 19) jsou bez označení výrobce. Všechny nahradíme kondenzátory odpovídající kapacity, propusti sestavíme a zapojíme.

Hromada vadných součástek na poslední fotce je ukázkou, co všechno se v bakelitové verzi vyměnilo...

Obě verze tohoto přijímače se liší pouze provedením skříňky, drobné rozdíly jsou také v grafice potisku stupnice, nicméně mechanické díly jsou vzájemně zaměnitelné. Typ Blaupunkt 5W641 jsem zařadil do sekce zahraničních výrobců, protože verze s bakelitovou skříní byla určena pro německý trh, zatímco verze "H" uvedená v Baudyšovi pro trh mimo Německo.

Přijímač bakelitové verze byl v roce 2013 jako plně funkční umístěn ve sdruženém depozitu.