Concerton V21

Technický list

Model                         Concerton V21

Výrobce                     Stern & Stern (Concerton /Conserton, S&S, Stockholm, Sweden

Rok                             1933

Zapojení, rozsahy       2+1 elektronkový jednoobvodový přijímač s přímým zesílením, s induktivně řízenou zpětnou vazbou  pro AM rozsahy DV,a SV

Osazení:                      E452T-E463-506

Napájení                     střídavá síť, napětí 110; 127; 150; 220; 240 V

Reproduktor               Dynamický s buzeným magnetem, kruhový tvar, průměr 120 mm.

Skříň, materiál            dřevěná dýhovaná s povrchovou úpravou politurováním, v průčelí před reproduktorem plastová mřížka, ze které vyčnívají dva knoflíky ovladačů. Přijímač nemá stupnici.

Rozměry (švh)           325 x 235 x 1700 mm

Zdroj údajů                 E: Erb: http://www.radiomuseum.org/r/stern_concertonconserto_v21.html 

Nálezový stav přijímače: Nálezový stav přijímače velmi dobrý,v roce 2013 byl převzat od jiného sběratele. První fotky v galerii ukazují stav přijímače po renovaci. Šasi bylo vymontováno ze skříňky, vyčištěno a provedena drobná oprava - výměna 4 svitkových konenzátorů. Přepínač vlnových rozsahů DV/SV je na hřídeli ladicího kondenzátoru. Podrobněji: ladicí kondenzátor je zvláštní konstrukce, jeho rotor lze „nekonečně“ otáčet v obou směrech a na prodloužené hřídeli rotoru za kondenzátorem je izolační segment, který ovládá jednoduchý spínač P. Detail uspořádání je zřejmý ze snímku vnitřku, C3 se spínačem je vidět vedle síťového trafa. Schéma zapojení (kreslil J. Kovaříček) je na posledním obrázku v galerii.

V přijímači byla původně osazena velmi zvláštní nožičková uměrňovací duodioda typu 506 - ve všech technických podkladech výrobce je uváděna jako přímožhavená. Tato usměrňovačka má označení výrobce "Phlips Miniwatt - 506", jenže konstrukce katody této pětsetšestky je s nepřímým žhavením. Nepřímožhavená katoda je spojena s obvodem žhavení, takže ji lze beze všeho zaměnit za "běžnou" pětsetšestku. Za povšimnutí stojí také tvar obou anod - viz fotky v galerii.